Loteria promocyjna – co to dokładnie oznacza?

Loteria promocyjna jest precyzyjnie zdefiniowana w ustawie o grach hazardowych. Jest więc to taki rodzaj gry losowej, której uczestnik nabywa towar, usługę czy też inny dowód udziału w grze, w zamian za co bierze udział w loterii (bez dodatkowych opłat). Nagrodami w loterii promocyjnej mogą być zarówno wygrane pieniężne, jak i rzeczowe. Jest to jeden z 2 rodzajów gier, w których udział mogą brać nie tylko osoby pełnoletnie, gdyż w loterii promocyjnej (oraz fantowej) zakaz uczestniczenia w grach hazardowych dla osób, które nie ukończyły 18 lat, nie obowiązuje.

Loteria promocyjna

Loteria promocyjna – zezwolenie na organizację

Organizatorem loterii promocyjnej może być prawie każdy: osoba fizyczna, osoba prawna, ale też jednostka organizacyjna, która osobowości prawnej nie posiada. Podstawowym warunkiem możliwości urządzenia loterii tego typu jest jednak uzyskanie specjalnego zezwolenia, które wydać może dyrektor izby administracji skarbowej właściwej ze względu na to, gdzie będzie urządzana oraz prowadzona gra loteryjna. Warto podkreślić, że loteria promocyjna to jedyny rodzaj loterii w Polsce, na który można otrzymać zezwolenie także wtedy, kiedy chcemy ją zorganizować przez internet (na pozostałe loterie online obowiązuje monopol państwa). Do wniosku o zezwolenie na organizację loterii należy dołączyć projekt regulaminu gry – po jego zatwierdzeniu przez organ wydający zezwolenie regulamin jest wiążący dla organizatora i uczestników gry. Szczegóły dotyczące uzyskania zezwolenia oraz tego, jak powinien wyglądać regulamin, opisaliśmy na stronie głównej i w zakładce „Regulamin loterii”.

Loteria promocyjna - opłaty i podatki

Zezwolenie na organizację loterii nie jest bezpłatne. Opłaty w przypadku loterii promocyjnej wynoszą 10% wartości puli nagród, ale nie może to być kwota poniżej 50% kwoty bazowej. Z kolei kwota bazowa w danym roku stanowi równowartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, w 2. kwartale ubiegłego roku (na podstawie danych ogłoszonych przez GUS).

Dobra wiadomość dla organizatorów loterii promocyjnych jest natomiast taka, że ten rodzaj gier loteryjnych jest zwolniony z podatku od gier. Czym innym jest jednak podatek dochodowy, który należy standardowo opłacić, jeśli loteria promocyjna wygeneruje jakiś dochód. Zwycięzcy każdej loterii podlegają dodatkowo 10-procentowemu podatkowi od wygranej, a za obliczenie i odprowadzenie tego podatku odpowiada organizator gry. Jeśli wygrana ma charakter pieniężny, organizator pobiera i odprowadza do urzędu odpowiednią kwotę w wysokości 10% wygranej. Jeśli nagroda jest rzeczowa, uczestnik gry najpierw wpłaca podmiotowi organizującemu loterię równowartość 10% wartości nagrody i dopiero wtedy wydana zostaje mu wygrana.