Loteria fantowa to taki rodzaj loterii, w której organizator przygotowuje losy lub też inne dowody udziału w grze, aby następnie przeprowadzić losowanie nagród. Nagrodami w takiej loterii mogą być tylko fanty, czyli wygrane rzeczowe (niepieniężne). Elementem definicji loterii fantowej jest jednak również cel, na jaki za jej pomocą zbierane są pieniądze - musi być on społecznie użyteczny, a najlepiej, jeśli ma charakter dobroczynny. Organizator nie może więc potraktować zysków ze sprzedaży losów jako własnego dochodu, musi przekazać je na ustalony wcześniej cel społecznie użyteczny. Już na etapie starania się o zezwolenie trzeba wskazać, na jaki cel zostaną przeznaczone zyski z loterii, taka informacja jest też podana do ogólnej wiadomości w regulaminie gry loteryjnej. Następnie w ciągu 30 dni od przeprowadzenia loterii organizator musi przedstawić szczegółowe informacje na temat przekazania zysków z loterii na jej cel. Wiąże się z tym też wymóg dotyczący osób zarządzających i reprezentujących podmiot, który stara się o zezwolenie na organizację loterii fantowej. Osoby te nie mogą być skazane za umyślne przestępstwo (w tym skarbowe) na terenie kraju należącego do Unii Europejskiej. Warto też wiedzieć, że uczestnikami loterii fantowej mogą być też osoby poniżej 18 r.ż.
Ogólna zasada stanowi, że każdy, kto chce zorganizować w Polsce loterię, musi posiadać specjalne zezwolenie wydawane przez regionalnego dyrektora izby administracji skarbowej. Jednak loteria fantowa, pod pewnymi warunkami, może zostać urządzona także w oparciu o zgłoszenie jej organizacji miejscowemu naczelnikowi urzędu celno-skarbowego. Zgłoszenie jest bezpłatne i wystarczy go dokonać na co najmniej 30 dni przed loterią. Kto może skorzystać z takiej możliwości? Loteria fantowa może być zorganizowana na podstawie zgłoszenia, jeśli:
W pozostałych przypadkach niezbędne jest złożenie wniosku o zezwolenie na urządzenie loterii fantowej i dopiero po jego otrzymaniu można legalnie zorganizować grę. O tym, jakie formalności wiążą się z uzyskaniem zezwolenia, piszemy na stronie głównej serwisu.
Opłata za wydanie zezwolenia na organizację loterii fantowej wynosi 100% kwoty bazowej, ale jeśli loteria urządzana jest na obszarze tylko 1 województwa, opłata równa jest 50% kwoty bazowej. Loteria organizowana na podstawie zgłoszenia nie jest obciążona opłatami tego rodzaju.
Zwolnienie dotyczy też obowiązku podatkowego. Jeśli wartość puli nagród nie przewyższa kwoty bazowej, organizator jest zwolniony z opłacenia podatku od gier. W przeciwnym razie podatek ten dla loterii fantowych wynosi 10% sumy wpływów ze sprzedaży losów (albo innych dowodów udziału w grze). Podmiot organizujący loterię jest jednak zwolniony z podatku dochodowego.
Natomiast podatek od wygranej jest taki sam bez względu na rodzaj loterii i wynosi 10% dla wygranych powyżej 2280 zł. Za odprowadzenie podatku odpowiada organizator loterii, ponieważ jednak nagrody są tu rzeczowe, nie może pobrać kwoty podatku bezpośrednio z wygranej. W związku z tym nagroda zostaje wydana zwycięzcy gry loteryjnej dopiero wtedy, kiedy przekaże on organizatorowi równowartość kwoty podatku.