Loteria audioteksowa – definicja

Obok loterii promocyjnej i fantowej, loteria audioteksowa to trzeci rodzaj gry loteryjnej, której organizacja w Polsce nie jest objęta monopolem państwa. Na czym jednak dokładnie polega gra tego typu? Jak definiuje ustawa o grach hazardowych, loteria audioteksowa to taka gra losowa, w której gracz bierze udział poprzez odpłatne wykonanie połączenia telefonicznego albo wysłanie krótkiej wiadomości tekstowej (SMS) za pośrednictwem publicznej sieci telekomunikacyjnej.

Pojawia się tu pewien problem. Co w sytuacji, gdy organizator zamierza urządzić np. loterię promocyjną, jednak planuje, by uczestnicy zgłaszali swój udział poprzez przesyłanie wiadomości SMS? Zgodnie z ustawą hazardową, jeśli koszt wysłania tej wiadomości leży po stronie osoby zgłaszającej swój udział w grze, taka loteria musi zostać zakwalifikowana jako loteria audioteksowa. Co prawda pojawiają się w tym kontekście różne interpretacje prawne, jednak dla bezpieczeństwa zalecana jest rezygnacja z tego sposobu zgłaszania udziału w loteriach innych niż stricte audioteksowe (można zastąpić to np. zgłoszeniem przez wiadomości e-mail czy za pośrednictwem mediów społecznościowych).

Loteria audioteksowa

Loteria audioteksowa

Grono podmiotów, które mogą starać się o zezwolenie na organizację loterii audioteksowej jest znacznie mniejsze niż w przypadku loterii promocyjnej czy fantowej. Taką możliwość mają po pierwsze spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, których siedziba zlokalizowana jest w Polsce. Po drugie o zezwolenie mogą ubiegać się zagraniczne spółki z siedzibą na terytorium państwa należącego do Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Warunkiem jest jednak utworzenie przez daną firmę oddziału na terenie Polski lub ustanowienie swojego przedstawiciela na Polskę. Do urządzania loterii audioteksowej przez internet prawo ma jedynie państwo polskie.

Żeby uzyskać zezwolenie na organizację loterii audioteksowej, konieczne jest złożenie wniosku u właściwego ze względu na lokalizację gry dyrektora izby administracji skarbowej. Do wniosku dołączony musi być projekt regulaminu gry. Szczegóły na ten temat opisane zostały na stronie głównej serwisu i w zakładce „Regulamin loterii”.

Loteria audioteksowa - opłaty i podatki

Podobnie jak w przypadku loterii promocyjnej, wysokość opłaty za wydanie zezwolenia na urządzenie loterii audioteksowej wynosi 10% wartości puli nagród - z zastrzeżeniem, że nie może to być mniej niż 50% kwoty bazowej. Wysokość kwoty bazowej jest taka sama jak podana przez GUS kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, w 2. kwartale roku poprzedniego.

Stawka podatku od gier jest dla loterii audioteksowych najwyższa w porównaniu do stawek podatku dla innych loterii i wynosi aż 25%. Podstawą opodatkowania w przypadku loterii tego rodzaju jest przychód uzyskany przez organizatora z tejże loterii (zastosowanie mają tu przepisy dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych). Odrębną kwestią jest natomiast podatek dochodowy od dochodów uzyskanych dzięki organizacji loterii, który również musi zostać uregulowany. Natomiast wygrane z loterii audioteksowej obowiązuje 10-procentowy podatek od wygranej, który pobiera, a następnie odprowadza organizator gry hazardowej.